Reading Monday Pool League

Reading Monday Pool League

Reading Monday Pool League

DIVISIONAL SINGLES FIXTURES

Right Peeps

As you know of the sad news that we lost a great friend and supporter of the GEORGE & DRAGON team Cathy Cardiner we will be naming the first Saturday winter blind draw doubles the

CATHY GARDINER MEMORIAL SATURDAY DOUBLES TOURNAMENT

This Tournament will be SCOTCH doubles and the draw will demand who partners who.
DATE - DECEMBER 8TH - SATURDAY
ENTRY FEE £10 - 
£5 Towards the prize money and the other 
£5 towards Cathy sons. 
You can pay Entry fee into the league's bank account or my Paypal Account 
We would love to have 64 players / 32 pairs but we all will do our best I'm sure.

=======================================

DIVISION-1 SINGLES FIXTURES FOR TOMORROW NIGHT 
ROUND 1 & 2 Best of 7 frames

Defending champion - TONY SULLIVAN
============================
Round-1 draw
8PM-Tim Endean (ALB) VS STEVE HOOD (ALB)
8:30-RON IRVINE (CUR-B) VS Jason Kelly (LEGS) 
Winners play each other in ROUND-2 AS WELL)
(Venue - IRISH CLUB 
===========================
8PM-Marc French (O;CO VS Luke Johnson (POWA)
8:30-Martyn Wicks (FOX) WO Tony Sullivan (POWA)
Winners play each other in ROUND-2 AS WELL)
(Venue - PALMER TAVERN)
===========================
8PM-Stuart Cannon (FOX) VS Ryan Knight (POWA)
8:30-Jason Bates (POWA) VS Josh Taylor (LEGS)
Winners play each other in ROUND-2 AS WELL)
(Venue - BELL & BOTTLE)
===========================
8PM-Ricky Denton (FOX) VS Leroy Clarke (KVC)
8:30-Kane Titcombe (POWA) VS Javeid Sharif (ALB)
Winners play each other in ROUND-2 AS WELL)
(Venue - TILEHURST CLUB)
===========================
8PM-Mark Grimess (ALB) VS Brad O'reilly (O'CO)
8:30-Shane Oconnor (POWA) WO Michael Tatham (TURKS)
Winners play each other in ROUND-2 AS WELL)
(Venue - CAVERSHAM WORKING MENS CLUB)
==========================
8PM-Perry Chance (KVC) VS Henry Harding (FOX)
8:30-Daniel Ashley Davy (KVC) WO Eloise Revans (ALB)
Winners play each other in ROUND-2 AS WELL)
(Venue - PALMER TAVERN)
==========================
8PM-Noel O'reilly (O'CO) VS Simon Bates (POWA)
8:30-Frankie Chard (POWA) VS Demetris Markoullis (TURKS)
Winners play each other in ROUND-2 AS WELL)
(Venue - BELL & BOTTLE)
==========================
8PM-Brian Martin (CUR) VS David Shaw (POWA)
8:30-Darren Player (POWA) VS Graham Neale (TURKS)
Winners play each other in ROUND-2 AS WELL)
(Venue - KENNET VALLEY)

Please let me know if you can't make it thanks


=======================================

DIVISION-2 SINGLES FIXTURES FOR TOMORROW NIGHT 
ROUND-1 & 2 BEST OF 7 FRAMES 
===================
Division-Two Round-1 
====================
8PM-Antony Flatman-PAL-VS--Roots Titus--B&B
8:30-Will Cooke--REST--VS Darren Munn
The two winners will play each other in Round-2
(Venue - ROYAL ALBION) 
=============================
8PM-Ian Adey-REST----VS-Ryan Inglis--B&C
8:30-Martin Yaxley-B&B---VS--Steve Orchard-BAT
The two winners will play each other in Round-2 
(Venue - SUN INN)
=============================
8PM-Harley Hall-SUN--VS--Richard Cleves--B&C
8:30-Daniel Faulder--SUN--VS--Stan Yaxley--B&B
The two winners will play each other in Round-2 
(Venue - WHITE EAGLE)
=============================
8PM-James Walker--BAT---VS--Ollie Alessandro--REST 
8:30-Jason Jay Emmett--B&B--VS--Andrew Dewsbury-PAL
The two winners will play each other in Round-2 
(Venue - GOOD COMPANIONS)
=============================

PLEASE LET ME KNOW IF YOU CAN'T MAKE IT


=======================================

DIVISION-3 SINGLES FIXTURES TOMORROW NIGHT 
ROUND 1 & 2 BEST OF 7 FRAMES 
===================
Division-Three Round-1 
=======================
8PM-Mark Simmonds-ER--VS James Kemp--G&D-B
8:30-Darren Clift--CUR---VS--Steven Brooker--CUR
The two winners will play each other in Round-2 
(Venue - ROYAL ALBION)
=============================
8PM-Kyran O'Neill--PAL--VS--Mark Williams--TRBL 
8:30-Kevin Jerome--G&D-B--VS--John Goodwin--G&D-B 
The two winners will play each other in Round-2 
(Venue - CURZON CLUB)
=============================
8PM-James Wilde--PAL-B--VS--Jake Mckernan--ARBL
8:30-Meeko Oates-ARMS--VS--Stuart Bristoe--CUR
The two winners will play each other in Round-2 
(Venue - GEORGE & DRAGON
=============================
8PM-Ross Mckernan--ARBL--VS--James Maxwell-G&D-B
8l30-Jamie Seymour--PALB---VS--Alan Howard--PAL-B
The two winners will play each other in Round-2 
(Venue -BULL & CHEQUERS )
=============================

PLEASE LET ME KNOW IF YOU CAN'T MAKE IT THANKS


=======================================

DIVISION-4 SINGLES FIXTURES TOMORROW NIGHT 
ROUND-1 & 2 BEST OF 7 FRAMES

===================
Division-Four Round-1 
=======================
8PM-Chris Coulson==B&C-B--VS--Lewis Eyre--GOOD-B
8:30-Dominic Wise-GOOD-B--VS--Patrik Šulík--W,E
The two winners will play each other in Round-2 
(Venue - FRUIT BAT)
=============================
8PM-Graham Hardiman-AL-B-VS--Brian Hall--SUN-B
8:30-Aaron Stay Steaming-AL-B--VS--Paul Wisniewski-GOOD-B
The two winners will play each other in Round-2 
(Venue - CLIFTON ARMS 
=============================
8PM-Paul Dorsett-WE--VS--Alison Coulson--B&C-B
8:30-Kevin Dymond-GOOD-B--VS--Joe Pc--B&C-B
The two winners will play each other in Round-2 
(Venue - CROWN ON THE BRIDGE)
=============================
8PM-John Evans-GOOD-B--VS--Lee Taylor-PAL-B
8:30-Lewis Barton-AL-B--VS-Gez Wynne--PAL-B
The two winners will play each other in Round-2 
(Venue - TURKS -
=============================

PLEASE LET ME KNOW IF YOU CAN'T MAKE IT THANKS



=====================================

 AGM Minutes
1-STATS 
The stats will now be as follows.
You will have to play 20 league frames and have 80percentage or over to qualify, 
2-LEAGUE RULES
Other than the stats It was agreed the league rules stay the same
3-FAG BREAKS
Please be thoughtful of your opponent on the timing of having a fag break in any match
4-SINGLES & DOUBLES TOURNAMENTS
Please, can you make sure all your singles and doubles money is in by the 28th of this month thanks?
5-NEXT SATURDAY TOURNAMENT
The Next Saturday Tournament will be played on the 10th of November and the Semi-finals & Finals will be played at the ROYAL ALBION PUB. Also, we are thinking of having the 2018 summer presentation at the ALBION that evening just before the semi-finals start.
6-UNDERAGE PUBS LIMITS
It both teams can't agree with the time of a match where there is an underage player then a neutral venue will be brought in. And if both teams can't agree on a neutral venue then the league will step in and choose a venue. The home team will still act as the home team tho.
7-POOL TABLES
Please do try and keep your venues pool table as level and clean as you can. If a table is really unlevel and unsuitable please do let the league know and we will see what we can do.
8-Both mine and Martyn wick phone numbers are on the website 

=============================================

2017-18 WINTER SEASON - WINNERS & RUNNERS-UP

Division-1 Champions - The IRISH CLUB-POWA
Division-1 Runners-up - The FOX & HOUNDS
Division-2 Champions - The ROYAL ALBION
Division-2 Runners-up - The FRUIT BAT
Division-3 Champions - The ROYAL OAK
Division-3 Runners-up - The TILEHURST CLUB
Team Knockout Winners - The KENNET VALLEY CLUB
Team Knockout Runner-up - The FRUIT BAT
Champions Cup Winners - The IRISH CLUB-POWA
Champions Cup Runner-up - The SALISBURY CLUB
Doubles winners - TONY SULLIVAN & SIMON BATES (POWA)
Doubles Runners-up - FRANKIE CHARD & JASON BATES (POWA)
Ladies Singles Winner - ELOISE REVANS (ROYAL ALBION)
Ladies Singles Runner-up - VANESSA SQUIRE (ROYAL ALBION)
Captains Cup Winner - JAVIED SHARIF (ROYAL ALBION)
Captains Cup Runner-up - GRAHAM NEALE (TURKS)
Division-3 Singles Winner - IAN ADEY (ROYAL OAK)
Division-3 Singles Runner-up - JAMES MAXWELL (G&D-B)
Division-2 Singles Winner - MARK GRIMES (G&D-A)
Division-2 Singles Runner-up - RICHARD CLEVES (B&C)
Division-1 Singles Winner - TONY SULLIVAN (POWA)
Division-1 Singles Runner-up - SIMON BATES (POWA
November Singles Winner - TONY SULLIVAN (POWA)
November Singles Runner-up - DARREN PLAYER (POWA)
February Singles Winner - FRANKIE CHARD (POWA)
February Singles Runner-up - JASON BATES (POWA)
David Bryant Singles Winner - DAN DAVY (KVC)
David Bryant Singles Runner-up - DARREN PLAYER (POWA)
The Open Singles Winner - DARREN PLAYER (POWA)
The Open Singles Runner-up - TONY SULLIVAN (POWA)


2018 Division-One Singles Champion - TONY SULLIVAN

2018 Division-One Singles Champion - TONY SULLIVAN

Never miss an update

Follow the site to get the latest news and results straight to your email

Follow the website now

Weather

Reading UK

Partly cloudy

Partly cloudy

9 MPH SW
80% humidity

11°C

Tue

12°C
3°C

Wed

13°C
4°C

Thu

15°C
10°C

Fri

15°C
6°C