Reading Monday Pool League

Reading Monday Pool League

Reading Monday Pool League

DIVISIONAL SINGLES FIXTURES

ALL MATCHES NEST OF 7 FRAMES 


Note some matches have already been played ALL MATCHES BEST OF 7 FRAMES

DIVISION-ONE SINGLES FIXTURES FOR MONDAY 18TH

ROUND-1 & 2

===============================
8PM-DAN DAVY-5-Plenty-VS--DARREN PLAYER-4-Baron
(Meeting - One in The April Final 2018- 4-2 to D.Davy)
8:30--SHANE O'CONNOR-6 -Baron-VS--Shane Richens-Alb
WINNER-8PM----VS---WINNER-8:30
(Venue - PALMER TAVERN -TABLE-1)
NOTE - WINNERS FROM THIS DO NOT PLAY THE WINNERS FROM THE OTHER GROUP OF 4 AT THE PALMER TAVERN
3-===============================
8PM-TONY SULLIVAN-3-Baron-VS--MARTYN WICKS-13-Foxes
8:30-MARK GRIMES-56-Albion-VS--HARLEY HALL-68-Sun

WINNER-8PM----VS---WINNER-8:30
(Venue - PALMER TAVERN - TABLE-2 )
NOTE - WINNERS FROM THIS DO NOT PLAY THE WINNERS FROM THE OTHER GROUP OF 4 AT THE PALMER TAVERN
4-==========================
8PM-DARREN MUNN-63E-Sun--VS--WILL COOKE-101E-Rest
WINNER PLAYS JASON BATES-11-Baron

(Venue - ROYAL ALBION - TABLE-1)
5-==========================
8PM-BRAD O'REILLY-15-O;co-VS--Steve Hood-Plenty
8:30-DAN WALKER-Plenty--VS--IAN ADEY-76-Rest

WINNER-8PM----VS---WINNER-8:30
(Venue - CAVERSHAM WORKING MENS CLUB)
6-=========================
8PM-HENRY HARDING--7-Foxes-VS--STUART CANNON-14 Foxes
(Meetings - One in the Summer Open 2018 SF 4-1 TO S.Cannon
8:30-Richard Biles-92E-Foxes--VS--GLEN YOUNG-Alb
WINNER-8PM----VS---WINNER-8:30
(Venue -CURZON CLUB - )
7-===========================
8PM-SIMON WEBB-49-Foxes-VS-OLLIE ALESSANDRO-22
WINNER PLAYS - FRANKIE CHARD-9-Baron
 (Venue - ROYAL ALBION - TABLE-2)

8-============================
8PM-Alec Doyle-O'co--VS--Deano Rogers-O'co
WINNER PLAYS - LANZO LEWIS-76E-Albion
(Venue - BARON PUB - )

========================================

==========================================

Note some matches have already been played ALL MATCHES BEST OF 7 FRAMES

DIVISION-TWO SINGLES FIXTURES

ROUND 1 & 2

1========================
8PM-GEORGE DODD-42-Pal-B-VS--STEVE PRIEST-Bats
8:30-BRIAN MARTIN-61-Legs--VS-BEN MILLS--Blac
k
WINNER-8PM----VS---WINNER-8:30
(Venue - BELL & BOTTLE - TABLE-1)
2==========================
8PM-DEMETRIS MARKOULLIS-40-Turks-VS-SAURAV GHOSH-72E-Pal
8:30-STAN YAXLEY-21-B&B-VS-ANDREW DEWSBURY-55E-Pal

WINNER-8PM----VS---WINNER-8:30
(Venue - KENNET VALLEY - )
4==========================
8PM-CAIN RANDALL-111E-Legs--VS-SEAN CLARKE-Black
8:30-JASON EMMETT-19-B&B-VS-PHIL MARKHAM--Mils

WINNER-8PM----VS---WINNER-8:30
(Venue - TILEHURST CLUB - )
5-=========================
8PM-DARREN CROSS-93E-Pal-VS-MICHAEL SLEET-Mils
8:30-GRAHAM NEALE-8-Turks-VS-Tony Allen-Black

WINNER-8PM----VS---WINNER-8:30
(Venue - TYLERS REST - )
6=============================
8PM-CHRIS HOOD-29-Bats-VS--LEE TUCKER--Black
(Venue - SUN INN - )
7===============================
7PM-HEATH MESSER-45E-Mils-VS-JIBRILE WAZZANI--54-Outl
(Venue - TURKS - )
8-===========================
8PM-ANTONY FLATMAN-1-Pal-VS--KEITH SCHROEDER-Mils
WINNER PLAYS -HELENNE NYAMWARO 
(Venue - BULL & CHEQUERS - )
8==========================

===========================================

Note some matches have already been played 

DIVISION-THREE SINGLES FIXTURES

ROUND-1 & 2

1========================
8PM-JACK-Trbl-VS-Keith Southern-55E-Trbl
WINNER PLAYS - Dayrl Norris-Goodies
(Venue - OUTLOOK - )
2==========================
8PM-GREENOUGH-41-Goodies-VS-WARREN-50E-B&C
WINNER PLAYS - CHRIS PAYNE-39-Arms
(Venue - EARLEY RETREAT )
4==========================
8PM-RICHARD CLEVES-76-E-B&C-VS-JACK WOODWARD-Arbl
WINNER PLAYS - MARK WILLIAMS
(Venue - PURLEY CLUB - ADDRESS - 
82-84 WINTRINGHAM WAY – 
READING RG8 8BG

5-=========================
8PM-LEWIS EYRE-93E-Goodies-VS-WILL HOQUE-Arbl
8:30-OLIVER KNIGHT-B&C-VS-JUDE PAGE-Albion

WINNER-8PM----VS---WINNER-8:30
(Venue - CLIFTON ARMS  )
6=============================
8PM-ROB LEARY-Trbl-VS-DAN HATCH-102E-Trbl
WINNER PLAYS - RYAN INGLIS-36-B&C

(Venue - SPORTSMAN - )
7===============================

==============================

DIVISION-FOUR SINGLES FIXTURES

QUARTER-FINALS
1-====================
8PM-JEFFREY WHITBREAD-Curzon-VS-GEZ WYNNE-93E-Irish
WINNER PLAYS - MICHAEL WALSH
(Venue - SPREAD EAGLE -)
2-===================
8PM-James Maxwell-76-Seb-VS-STEVEN BROOKER-93E-Seb
WINNER PLAYS - Paul frost-PURLEY
(Venue - CHEQUERS -)
=======================

=====================

DIVISION-FIVE SINGLES FIXTURES

ROUND-1 & 2

1===================
8PM-DAREN WOOD-ArmsB-VS-GRANT MCGILL-Cheq
WINNER PLAYS - ANDREW BURCHALL-Cheq
(Venue - BLACK HORSE)
5-===================
8PM-CHARLES CALADIAO-45E-Out-VS-CRAIG TRIMMINGS-Crown
(Venue - GOOD COMPANIONS
8-========================
8PM-PAUL VISSER-SunB-VS-Kevin Curtis-Cheq 
WINNER PLAYS - JON HAYLLOR-Sun-B
(Venue - IRISH CLUB
=========================





2018-19 WINTER SEASON - WINNERS & RUNNERS-UP

Division-1 Champions - The IRISH CLUB-POWA
Division-1 Runners-up - The KVC O'CO
Division-2 Champions - The SUN INN
Division-2 Runners-up - The TYLERS REST
Division-3 Champions - The PALMER TAVERN-B
Division-3 Runners-up - The TILEHURST ROYAL BRITISH LEGION
Division-4 Champions - The GOOD COMPANIONS-B
Division-4 Runners-up - The ROYAL ALBION-B
Team Knockout Winners - The SUN INN
Team Knockout Runner-up - The KVC O'CO
Division-1 League cup winners - IRISH CLUB-POWA
Division-1 League cup Runners-up - KENNET VALLEY CLUB
Division-1 Lower cup winners - CURZON CLUB-B
Division-1 Lower cup Runners-up - CAVERSHAM FOXES
Division-2 League cup winners - BELL & BOTTLE
Division-2 League cup Runners-up - FRUIT BAT
Division-2 Lower cup winners - BULL & CHEQUERS
Division-2 Lower cup Runners-up - SUN INN
Division-3 League cup winners - PALMER TAVERN-B
Division-3 League cup Runners-up - ARBORFIELD ROYAL BRITISH LEGION
Division-3 Lower cup winners - CLIFTON ARMS
Division-3 Lower cup Runners-up - CURZON CLUB
Division-4 League cup winners - GOOD COMPANIONS-B
Division-4 League cup Runners-up - BULL & CHEQUERS-B
Division-4 Lower cup winners - PALMER TAVERN-C
Division-4 Lower cup Runners-up - WHITE EAGLE
Champions Cup Winners - The IRISH CLUB-POWA
Champions Cup Runner-up - The SALISBURY CLUB
Cup Winners Cup Winners - The SUN INN
Cup Winners Cup Runners-up - The SALISBURY CLUB
Doubles winners - FRANKIE CHARD & JASON BATES (POWA)
Doubles Runners-up - TONY SULLIVAN & SIMON BATES (POWA)
Ladies Singles Winner - JEANETTE BAREFIELD-COX (ROYAL ALBION)
Ladies Singles Runner-up - ALISON COULSON (BULL & CHEQUERS-B)
Captains Cup Winner - JAVIED SHARIF (ROYAL ALBION)
Captains Cup Runner-up - CHRIS PAYNE (CLIFTON ARMS)
Division-1 Captains Cup Winner - JAVIED SHARIF (ROYAL ALBION)
Division-1 Captains Cup Runner-up - NOEL O'REILLY (KVC O'CO)
Division-2 Captains Cup Winner - DARREN MUNN (SUN INN)
Division-2 Captains Cup Runner-up - SHANE GAVIN (PALMER TAVERN)
Division-3 Captains Cup Winner - CHRIS PAYNE (CLIFTON ARMS)
Division-3 Captains Cup Runner-up - MARK WILLIAMS (TRBL)
Division-4 Captains Cup Winner - PAUL WISNIEWSKI (GOODIES-B)
Division-4 Captains Cup Runner-up - PATRIK SULIK (WHITE EAGLE)
Division-4 Singles Winner - PAUL WISNIEWSKI (GOODIES-B)
Division-4 Singles Runner-up - KEVIN DYMOND (GOODIES-B)
Division-3 Singles Winner - JAMIE SEYMOUR (PALMER TAVERN-B)
Division-3 Singles Runner-up - KYRAN O'NEILL (PALMER TAVERN-B)
Division-2 Singles Winner - ANTONY FLATMAN (PALMER TAVERN)
Division-2 Singles Runner-up - DANIEL FAULDER (SUN INN)
Division-1 Singles Winner - DAVE SHAW (POWA)
Division-1 Singles Runner-up - JASON BATES (POWA
November Singles Winner - BEN TILLIN (KVC O'CO)
November Singles Runner-up - FRANKIE CHARD (POWA)
February Singles Winner - TONY SULLIVAN (POWA)
February Singles Runner-up - NOEL O'REILLY (KVC O'CO)
David Bryant Singles Winner - DAN DAVY (KVC)
David Bryant Singles Runner-up - LUKE JOHNSON (POWA)
Division-1 Stats Winner - JASON BATES (POWA)
Division-2 Stats Winner - ANTONY FLATMAN (PALMER TAVERN)
Division-3 Stats Winner - GEORGE DODD (PALMER TAVERN-B)
Division-4 Stats Winner - DOMINIC WISE (GOODIES-B)
The Open Singles Winner - TONY SULLIVAN (POWA)
The Open Singles Runner-up - DARREN PLAYER (POWA)





 




======================================

 AGM Minutes
1-STATS 
The stats will now be as follows.
You will have to play 20 league frames and have 80 percentage or over to qualify, 
2-LEAGUE RULES
Other than the stats It was agreed the league rules stay the same
3-FAG BREAKS
Please be thoughtful of your opponent on the timing of having a fag break in any match
4-SINGLES & DOUBLES TOURNAMENTS
Please, can you make sure all your singles and doubles money is in by the 28th of this month thanks?
5-NEXT SATURDAY TOURNAMENT
The Next Saturday Tournament will be played on the 10th of November and the Semi-finals & Finals will be played at the ROYAL ALBION PUB. Also, we are thinking of having the 2018 summer presentation at the ALBION that evening just before the semi-finals start.
6-UNDERAGE PUBS LIMITS
It both teams can't agree with the time of a match where there is an underage player then a neutral venue will be brought in. And if both teams can't agree on a neutral venue then the league will step in and choose a venue. The home team will still act as the home team tho.
7-POOL TABLES
Please do try and keep your venues pool table as level and clean as you can. If a table is really unlevel and unsuitable please do let the league know and we will see what we can do.
8-Both mine and Martyn wick phone numbers are on the website 

=============================================


DIVISION-1 SINGLES CHAMP - DAVE SHAW

DIVISION-1 SINGLES CHAMP - DAVE SHAW

Never miss an update

Follow the site to get the latest news and results straight to your email

Follow the website now

Weather

Reading UK

Partly cloudy

Partly cloudy

3 MPH SW
93% humidity

1°C

Tue

7°C
1°C

Wed

7°C
-2°C

Thu

8°C
3°C

Fri

10°C
3°C